pühapäev, 31. detsember 2017

KOGU TÕDE HIRMUS-ANTSUST?- Mati Mandel


  Peaaegu nädalajagu päevi olen ma veetnud Hirmus-Antsu seltsis. Esmaspäeval laenasin selle raamatu kalli Ema käest ja lugemist jagus hommikutundideni, sest see on tõsiselt põnev ajalooraamat! Pealegi vilksab sellest raamatust läbi ka mu vanaisa nimi, kes kahjuks sõja ajal kadunuks jäi ja sellepärast pole mul au olnud teda tunda.

 Hirmus-Antsu teame me, teadagi, ka juba ajaloost, koolis õppisime tema kohta üht koma teist. Ja kuna ta tegutses seal Koonga mail (minu kodukohas) siis ajaloo õpetaja peatus temal tihti ja põhjalikumalt. Aga tänu sellel raamatule sain veel kordi targemaks, olgugi, et mu oma Ema, kes ka Antsu tundis, oli temast pajatanud ennegi. Kuidas see on võimalik? No mu Ema on sündinud 1935.aastal ja just seal Koongas, kus Hirmus-Ants tegutses ja elas, kuigi ta sündinud on Saaremaal.

 Ma ei hakka siin ajalugu ümber kirjutama ja pikalt peatuma, aga see on tõesti hea raamat ning iga endast lugupidav inimene peaks oma kodumaa ajalugu tundma. Või vähemalt oma kodukandi. Soovitan lugeda!

 Raamatus on veel palju muudkui ajaloolist ja lugeja ilmselgelt tunneb ära teatud paigad, või koguni isikud. Mati Mandel on teinud tohutut tööd selle raamatuga, kuid siit leiab ka "rahvasuu pajatusi," legende, millel ei tarvitse tõepõhja all olla, ent ometigi me usume seda. Aga lugege ise!

 Rahva Raamatu poodidest on see küll läbi müüdud, kuid raamatukogudes on täitsa olemas. Ja ma nägin kunagi seda müügil ka Mihkli laadal, ehk siis ka endises Koonga vallas, mis tänaseks kannab Lääneranna valla nimetust.

Rahva Raamatu lehelt:RAAMAT

KOGU TÕDE HIRMUS-ANTSUST?

Autor: MATI MANDEL
 17 Google +0  0 Share0
31. detsember. 2017.a.
Vana-Rääma

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar