kolmapäev, 1. mai 2019

Rada 150.päev

Germo istepausil...

 Täna väisasime lausa 4 Pärnu (Eesti) kirjanikku. Olgu, olgu, külas käisime ainult ühel, sest see üks nendest kolmest veel kirjutab.

 Ühtlasi on täna ka meil väike juubel, ikkagi 150. päev kepikõndimist. Iseenesest meie tänane teekond ei olnud pikk, kõigest 4 km, aga sain hommikul telefonikõne ja meid kutsuti külla, nii me teekonna Vana-Pärnusse ette võtsimegi.

 Mööda Jannseni tänavat kepikõndides möödusime majast kus elasid aastatel 1850-1863 eesti ajakirjanik, koolmeister ja üks rahvusliku liikumise juhte Johann Voldemar Jannsen (sünninimi Jaan Jensen) ja tema kirjanikust tütar Lydia Koidula (sünninimi Lydia Emilie Jannsen). Maja on hetkel renoveerimisel ja taasavatakse 2020. aastal. /tegin foto ka/

 Peale Siimu silda jääb, linnapoolt minnes Haapsalu maantee äärde (Vana-Pärnusse) eesti kirjaniku Elisabeth Aspe (Nieländer) mälestuspink. Seal tegime väikese istepausi. Ta oli 19. sajandi lõpul üks tuntumaid kirjanikke.

 Kui juba jõudsime ühe tänava lõppu, kus ninasõõrmeisse hakkas mere lõhna imbuma, jõudsime külla Pärnu ühele eakamale kirjanikule Ivi Soomrele (sünd 3. sept. 1935). Tema oligi minu hommikune ärataja. Ivi on, vaatamata oma eale (saab septembris 84 aastaseks) väga produktiivne ja tegus kirjanik, kes kirjutab luulet, lühijutukesi, laulusõnu ja lastejutte. Kas sina teadsid, et Vana-Pärnul on oma hümn? Lasen fotodel kõnelda, sest plaanis sellest rõõmsameelsest inimesest kirjutada artikli. Aitäh, hea Ivi, imelise päeva eest!

 Ma naersin, et meie vahel (Iviga) on ilmselt telepaatiline side, sest eile ma just mõtlesin tema peale, lisasin isegi facebooki ajajoonele ühe foto, kus Ivi peal on, sest 2010. aastal osales ka tema Poetry Slami Pärnu eelvoorus. Ta on üldse üks aktiivsemaid "Suleklubi" liikmeid. "Suleklubi" koondab endasse Pärnu eakamad kirjanikud ning selle klubi eesotsas on kirjanik ja kuntsnik Luule Luuse. Ivi Soomre kuulub "Suleklubisse" 20 aastat.

 Ivi kinkis meile ka peotäie kopsurohu, seega on mul selle aasta esimesed ravimtaimed kuivama pandud. Kopeerin netiavarustest kopsurohu kohta:

Kopsurohuks nimetatakse taime seepärast, et juba ammustel aegadel kasutati teda rahvameditsiinis kopsuhaiguste raviks. Isegi tema ladinakeelne liiginimi “officinalis” tähendab tõlkes “apteegis ravimtaimena kasutatav”. Kuid rahvameditsiinis on tal eriti palju kasutusalasid. Ta aitab nii kopsupõletiku ja bronhiidi kui ka lihtsa köha puhul, hästi puhastab ta hingamisteed rögast, abi on saadud ka gripi korral. Nimetatud hädade puhul tuleb keeta kopsurohu maapealsest osast teed. Eriti head on õitega varretipud. Just õitsemise ajal teda kogutaksegi. Seejuures tuleb jälgida, et kogutud materjal saaks võimalikult vähe muljuda, sest muidu muutub see tumedaks ja väheväärtuslikuks. Kuivatada tuleb päikese eest varjatud kohas tuuletõmbuses kimpudena kokkuseotult. Tee jaoks võetakse kaks supilusikatäit kuivatatud taime ja valatakse peale klaas keevat vett. Pärast kümneminutilist tõmbamist juuakse ta kohe soojalt ära. Kuid kopsurohust võib teha ka vanne ja kompresse. Neid on kasutatud naha põletike ja löövete puhul. Kopsurohu raviomadused on tingitud põhiliselt temas leiduvatest limaainetest.

No ja siis veel fotogalerii:
lukustasin koduukse ja minek...
kepikõnniks valmis
mööda Jannseni tänavat...
Koidula muuseum, Pärnu, Jannseni 37
Koidula muuseum on renoveerimiseks suletud. Avatakse 2020. aastal
siin elas J.V.Jannsen aastatel 1850-1863 ja siin kasvas tema tütar Lydia
Siimu sild
Siimu sillalt vaade Sauga jõele...
Eesti kirjanik Elisabeth Aspe 1860-1927
mälestuspink kirjani Elisabeth Aspele...
mööda Haapsalu maanteed...
üks vanimaid hooneid, mis Vana-Pärnus silma jäi...kõnekas..
ja tagantvaates...
Ivi-memm teeb Germo tuju alati rõõmsaks :)
osa Ivi Soomre loomingust
sõnad Ivi Soomre. avaldatud ühes laulikus. olevat VANA-PÄRNU HÜMN
Ivi Soomre jutuke Hille Karmi koostatud raamatus "Kui vanaema väike oli"
ristiga on märgitud jutukesed mille autoriks on Ivi Soomre. ma ei mõista miks pole autorite nimesid raamatus???
selles kogumikus on 3 Ivi jutukest, kuid kahjuks pole koostaja Hille Karm autorite nimesid jutukeste juurde märkinud, on avaldanud raamatu nii nagu oleks see tema kirjutatud. ebaõiglane...
mõnus aianurgake
Ivi ja tublid
Ivi-memm ja õitsev kirsipuu
minu lemmikhoone
Germo ja Ivi-memm kiiguvad
Ivi kass Miku (Mihkel)
kopsurohi ja mingid teised lilled (mingid liiliad)
Ivi Soomre uus lastekas, lühijuttude raamat ja SULEKLUBI ühiskogumik1. mai. 2019.a.
Vana-Rääma

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar