Olen Margit Peterson, kolumnist, literaat, poetess, kirjanik, lastekirjanik, Pärnu kirjandusõhtute peakorraldaja ja ema kahele täiskasvanud pojale. Minu sulest on ilmunud luuleraamatud: 1. "Õitsvate pärnade alleel" 2. "Avali aegadesse" 3. "Veerekese pääl" 4. "Külalood ehk vaaderpass" 5. "Ööde Tütar" 6. "Vana-Rääma uulitsal" Novellikogud: 1. "Virtuaalmees" Romaanid: 1. "Segavereline" 2. "Rist teel" (2015) 3. "Westoffhauseni häärberi saladus" (2017) Lasteraamat: 1. "PETU"
esmaspäev, 4. aprill 2022
Innovatsiooni ja loovuse nädal
Aprillikuu on rikas tähtpäevade poolest, millest üldsus ei teagi ning pole kuulnudki, et selliseid päevi tähistatakse. Aga tähistatakse ja juba aastakümneid.
Loovuse ja innovatsiooni nädala raames toimub ohtralt põnevaid sündmusi. Nädal algab Leonardo da Vinci sünnikuupäeval 15. aprillil ja lõppeb innovatsiooni ja loovuse päevaga 21. aprillil.
15. aprillil tähistatakse ülemaailmset kunsti- ja kultuuripäeva.
Kunstipäeva hakati tähistama 2012. aastal ju kulutulene levis see traditsioon üle kogu maailma. Miks just 15. aprill? Aga sellepärast, et sellel päeval on sündinud geeniusest maalikunstnik ja leiutaja Leonardo da Vinci.
Eestis on viimastel aastatel tähistatud kunstipäeva internetipõhiselt, sest pandeemia reeglid pole lubanud seda traditsiooniliselt tähistada. Küll aga on taas tollel päeval avatd kunstitoad töötubadena, saab vaadata kunsti ning kuulata muusikat.
Vastupidiselt kunstipäevale, ulatub kultuuripäeva tähistamise ajalugu juba ligi sajandi vanusesse aega. Kultuuripäeva tähistamine sai ettepaneku tegi juba 1931. aastal vene humanisti, kirjaniku, maalikunstniku, ajaloolase Nikolai Roerichi poolt. See päev on üleskutseks ilule ja teadmistele. Loomulikult pööratakse sellel päeval suurendatud tähelepanu kultuuriväärtuste hindamisele ja säilitamisele.
Kultuuripäev algab rahulipu heiskamisega
16.aprillil tähistatakse ülemaailmset häälepäeva ja lapsorjuse vastast päeva.
Loomulikult pööratakse sellel päeval tähelepanu häälele, rõhutakse tõigale kui vajalik ja tähtis on hääle tervis. Selle tähistamine sai alguse 1999. aastal Brasiilias.
Eestis on selle päeva puhul lausa spetsialistide juhendamisel uuritud teatud kaameratega häälepaelte tööd. Näiteks 2019. aastal pööras rahvusvaheline häälepäev Tartus tähelepanu häälehäiretelel, kandes pealkirja „Häälepäev 2019. Funktsionaalsed häälehäired.“
Nagu nimigi ütleb, mälestatakse lapsorjhuse päeval alaealisi lapsi, sest isegi veel nüüd, 21. sajadil jagub maailmas lapsorje.
Seda päeva tähistakse ka Pakistani poisi Iqbal Masihi mälestuseks. Tema pühendas oma viimased aastad laste õiguste eest võitlemiseks.
Inimkaubandus ei ole kahjuks kusagile kadunud.
2012. aastast on Eesti karistuseadustiku alusel keelatud inimkaubandus, kupeldamine, prostitutsioonile kaasaaitamine ja alealise ärakasutamine.
17. aprillil tähistatakse ülemaailmset hemofiiliapäeva.
Hemofiilipäevaks süüdatakse maailma kõrghoonetel punased tuled, ka Tallinna Teletornis. Seda rasket veritsustõbi põeb täna Eestis üle 200 inimese ning haigete huve esindab Eesti Hemofiiliaühing. Tegu on geneetilise veritsustõvega, verehüübimatusega, kus ilma ravita veritsust peatada pole võimalik.
18. aprillil on rahvusvaheline mälestiste ja mälestisalade päev ning ülemaailme raadioamatööride päev.
Rahvusvahelisel mälestiste ja mälestisalade päeval viljeletakse süvitsi UNESCO pärandi teemadel. UNESCO põhikiri näeb ette progressi ja teadmiste levi toetamist.
Eestis hakati raadiot kuulama 1920.del. 11. mail läks eetrisse esimene eestikeelne raadiosaade Haapsalust.
20. aprillil tähistatkse ÜRO hiina keele päeva.
See sai alguse 2010. aastal, mil ÜRO tegi ettepaneku seada sisse kuuele ametlikule keelel pühendatud tähtpäevad. Hiina keelt, mille rajajaks oli Cangije, peetakse üheks raskemaks keeleks maailmas.
21. aprillil tähistame ülemaailmset innovatsiooni ja loovuse päeva.
Seda päeva tähistati esmakordselt 2002. aastal. Ning 2004. aastal lisandus sellele veel samanimeline nädal.
Selllel päeval üritatakse ühiste mõtete ja loova tegevusega maailma parimaks paigaks muuta.
Muuda sinagi!
4. aprill. 2021.a. Vana-Rääma
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar