esmaspäev, 8. veebruar 2016

DIANA AITAI- Andeora



   Viimase nädala olen ma vahelduva eduga tegelenud Diana Aitai luuleraamatu "Andeora" lugemisega. Just nädala, kuna ma ei ole inglise keeles väga tugev ja lugemiseks vajasin tõlgi abi, sest raamat on inglise keelne. Suured ja siirad tänud Irina Aitaile selle imelise raamatu eest!

   Eessõna raamatule on kirjutanud poetess Doris Kareva. Oma mälesturead Dianast on kirja pannud ka David Thomas ja Gary Leight. Raamatus on luuletusi läbi mitem aasta (2003-2010). Kahjuks 2011. aasta algul Diana hukkus traagiliselt. Kuid oma loominguga meie hinges püsib ta igavesti. Diana kandis viimastel aastatel kaelas Egiptuse risti- Ankh mis on igavese elu ja paikese sumbol . 




  Diana lehekülg Fcebookis on ka veel täitsa olemas ja seal toimub aktiivne eluj, läbi sõprade ja lähedaste silmade. Seda saate jälgida SIIT.

  Rohme pilte näete ka tema Facebooki lehel, aga osad panen siia, sest need on nii elusad ja kenad. Ka minul oli au Dianat tunda ja temaga pikki vestlusi pidada. Südames on ta minu jaoks elus.






Loodan südamest, et raamat jõuaks lähiajal ka poodidesse, et sõbrad, sugulased ja tuttavad saaks ka selle endale muretseda ja seda lugeda. Vikipeedia lin on SIIN. Vikipeedia kirjutab Diana Aitai kohta järgmiselt:Diana Aitai (3. september 1988 Pärnu  26. jaanuar 2011 Pärnu) oli Eesti luuletaja ja esperantist.

Elulugu[muuda | muuda lähteteksti]

Varane lapsepõlv[muuda | muuda lähteteksti]

Diana Aitai isa on Peeter Aitai ja ema Irina Aitai. Diana esimesed kolm eluaastat möödusid Liu külas Pärnumaal. Kui ta oli aastavanune ja alles õppis rääkima, sai ta üheaegselt kõnehäälikutega selgeks ka kirjatähed. Ta luges juba kolmandal eluaastal, esialgu ajakirju-ajalehti, seejärel lasteraamatud, mida ta paari aasta pärast luges lausa raamat päevas.
Diana neljandasse eluaastasse jäi pere elamaasumine Pärnu linna. See tõi lapse ellu suure muudatuse – lasteaia. Esimeses neist tulid seni täiesti tervet last kimbutama haigused, aga peale karastamisega alustamist muutus ta tugevamaks ja tervis heaks. Järgnes Pärnu Kesklinna Lasteaed, sealt läks Diana ka kooli.
Kolmeaastasena hakkas ta käima õpilasmaja mudilaskooris laulmas (juhendaja Endla Murd). Laulmine oli talle üks meelistegevusi. Hiljem lisandus koorilaulule balletiring (Kersti Adamsoni Balletistuudio).

Haridustee[muuda | muuda lähteteksti]

Koolitee algas 1995. aastal Pärnu Kuninga Tänava Põhikoolis, paralleelselt õppis ta Pärnu Muusikakoolis. Muusikakooli lõpetas ta 2003. aastal klaveri erialal. Põhikooli eripäraks oli soome keele õpe alates esimesest klassist. See oli Dianale neljas keel peale kodust saadud eesti, vene ja esperanto keele. (Isa rääkis Dianaga eesti keeles, ema vene keeles ja omavahel kasutasid vanemad vaid esperanto keelt.)[1]. Esimeses kooliklassis polnud tal pingutusi õppetükkidega, programm oli juba enne kooli omandatud, küll aga oli Dianale uueks kogemuseks klassikollektiiviga kohanemine. Kui peale I klassi kerkis üles küsimus, kas viia Diana üle otse III klassi, siis vanemate otsus sellest loobuda tulenes eelkõige soodsast õpikliimast senises klassikollektiivis. Siiski ei jäänud suhteliselt vabalt ja armastatud lapsena kasvanud tüdrukul tulemata ka esimesed eluraskused, aeg-ajalt tundis ta end oma kaaslastest natuke erinevana omaette jäävat. Õppimine oli Dianale tema laia huvideringi tõttu meelepärane enesetäiustamine, seega mitte kunagi polnud vajadust teda selleks sundida.
Juba algklassides alustas kingiks saadud Piibli iseseisvat lugemist-uurimist. Varakult tekkis Dianal tõsine huvi filosoofia ja teiste vaimuteaduste vastu. V klassis luges ta Jossif Šklovski teadusraamatut "Universum, elu, mõistus", põhikooli lõpuosas juba lausa "neelas" kirjandust filosoofia, psühholoogia, religiooni jne teemadel.
Ta osales kooli võistkonnas mitmetel linna- ja üleriigilistel olümpiaadidel, kus saavutas korduvalt väga häid tulemusi.[2] (Näiteks esikoht inglise keele olümpiaadil 2001[3], millele järgnes kutse vastuvõtule Briti Nõukogusse).
Põhikoolis õppis ta soome, inglise ja saksa keelt.

Rahvusvaheline tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

2002. aastal oli Diana üks kahest Eesti noorest, kes osales New Yorgis ÜRO ja UNICEFi korraldatud Ülemaailmsel Laste- ja Noorsoofoorumil ning seejärel ÜRO Peaassamblee eriistungjärgul. Dianast oli saanud maailmaparandaja, kes õhinal rääkis ja tegi plaane, kuidas kõike oma ümber paremaks muuta.[4][5]

Haridustee jätk[muuda | muuda lähteteksti]

2004. aastal alustas Diana õpinguid Pärnu Sütevaka Humanitaargümnaasiumis. Gümnaasiumis lisandus ta keelteloetellu prantsuse ja ladina keel. Kui mõned aastad hiljem oli vaja Hispaanias õppimiseks omandada suhteliselt kiiresti hispaania keel, õnnestus see üsna sujuvalt. Gümnaasiumis õppimise ajal käis ta mitmel rahvusvahelisel aineolümpiaadil ja jõudis seal auhinnalisele kohale (IV Rahvusvaheline Lingvistika Olümpiaad 2006 Tartus – pronksmedal[6]; V Rahvusvaheline Lingvistika Olümpiaad 2007 Sankt-Peterburgis Venemaal[7]; 15. Rahvusvaheline Filosoofia Olümpiaad 2007 Antalyas Türgis[8]. Gümnaasiumi lõpetas Diana hõbemedaliga. 2007. aastal valiti Diana Aitai Pärnu Linna aasta õpilaseks.[9]
2007. aastal asus Diana õppima psühholoogiat Tartu Ülikoolis. Pärast II kursust sõitis Diana aastaks vahetusüliõpilasena Hispaaniasse Salamanca Ülikooli. 2010. aasta sügisest jätkas ta õpinguid Tartus. Samal aastal liitus ta üliõpilasseltsiga Põhjala.

Muu tegevus[muuda | muuda lähteteksti]

Diana kirjutas luuletusi ja lühemaid proosatekste, kasutades pseudonüümi Andeora Astraea. Ta oli Eesti Luuleliidu ja Pärnu Luuleklubi liige ning osales nende üritustel.
Psühholoogiaõppes omandatut rakendas Diana inimeste toetamiseks, nõustades peamiselt portaali lahendus.net vahendusel abivajajaid.
Oma lauluoskust täiendas ta lauluoskust Urve Tautsi kursustel 2005–2006. Ta esines ka kontsertidel (sealhulgas näiteks 13. aprillil 2006 Klaudia Taevi mälestuskontserdil laulis duetti koos Urve Tautsiga).
Osales B. G. Forseliuse Seltsi tegevuses. Oli enne Hispaaniasse minekut 2009. aastal Forseliuse Noorte juhatuse liige. Esines loengutega seltsi suvekoolitustel (näiteks B. G. Forseliuse Seltsi suvekoolis Olustveres 2008).[10][11]
Osales mitmetel rahvusvahelistel esperantoüritustel, sh Ülemaailmsetel Esperanto kongressidel 2008. aastal Rotterdamis ja 2009. aastal Bialystokis. Oli UEA individuaalliige.
Osales ökokogukondade ja paljude teiste gruppide tegevuses.
2011. aasta 26. jaanuari pärastlõunal, jalutades puhkuse ajal kodulinnas Pärnus jõe ääres, kukkus ta lume all märkamatuks jäänud kaaneta kanalisatsioonikaevu ja uppus. Diana Aitai on maetud Vana-Pärnu kalmistule.
Ilmunud raamatud
"Andeora" (inglisekeelne luule) 2015 - ISBN 978-9949-38-552-2

Viited[muuda | muuda lähteteksti]

Välislingid[muuda | muuda lähteteksti]

Diana Aitai loomingut
Ajaleheartiklid



8. 02.2016.a.
Ülejõe





Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar