Olen Margit Peterson, kolumnist, literaat, poetess, kirjanik, lastekirjanik, Pärnu kirjandusõhtute peakorraldaja ja ema kahele täiskasvanud pojale. Minu sulest on ilmunud luuleraamatud: 1. "Õitsvate pärnade alleel" 2. "Avali aegadesse" 3. "Veerekese pääl" 4. "Külalood ehk vaaderpass" 5. "Ööde Tütar" 6. "Vana-Rääma uulitsal" Novellikogud: 1. "Virtuaalmees" Romaanid: 1. "Segavereline" 2. "Rist teel" (2015) 3. "Westoffhauseni häärberi saladus" (2017) Lasteraamat: 1. "PETU"
pühapäev, 22. detsember 2024
POOLA POISID - Mudlum
Loetud sai Mudlumi romaan "Poola poisid." Soetasin endale selle aasta algul Mudlumiga kohtudes. Tegu on targa, andeka ja positiivse inimesega. Ja see raamat läheb eriliste raamatute riiulisse, sest on pühendusega. Üks Mudlumi raamat juba ootab seal teda. Ilus Elviira saab omale kambajõmmid :) Poola poisse ma ei tunne, vist ühtegi mitte. Raamat on nii tõetruu, nagu oleks autor ise Poolas, selle pealinnas Varssavis elanud. Olgugi, et antud tegelaste elu on räigemas mõttes askeetlik, inspireerib see teos väga, sest Mudlum on selle kirja pannud huumorivõtmes, vähemalt mina lugesin seda nii, ridade vahele on palju peidetud. Kohati itsitasin ja kohati oli tegelastest kahju, et kuidas küll nii ... nüüd ma kujutangi ette, et Varssavi on räämas agullinn, kus kõik oleks nagu üleeelmisse sajandisse kinni jäänud, või isegi eelmisse, kus hügieenist suurt midagi ei teatud. Samas tegutsevad siin nii huvitavad ja omamoodi karakterid, nüüd ma kujutan ka, et Poola poisid ongi sellised :) Igal juhul täiesti teistmoodi lugemine, kuigi ega ma päriselt aru ei saagi mida selle raamatuga öelda o tahetud, aga ega ei peagi saama, kuigi tahaks. Mul lihtsalt nüüd on teistsugune kujutlusvõime ja ilmselt hakkan nüüd tänavatel teistima kas tegu on Poola või Eesti poisiga. No igaljuhul lugege ise, raamat on mahukas, 400 lk. Kopeerin siis ka raamatut tutvustava teksti ja Mart Juure kommentaari. Tutvustav tekst: Hea lugeja, sa uurid praegu raamatut, mille kohta võib-olla hakkavad levima kuuldused, et see on „otse elust maha kirjutatud”, et kõik juhtus täpipealt nii ja ei kuidagi teisiti. Autor ei kavatse eitada, et ta toetus osaliselt tegelikkusele, millele muule tal ikka on toetuda? Aga mis ta sellest tegelikkusest teeb, see võib osadele tunduda „tõde ja ilu”, osadele aga mingi arusaamatu jamps. Isegi kui paistab, et tegu on tõestisündinud juhtumustega Poola Rahvavabariigis, siis tegelikult püüdis autor kirjutada raamatut noorusest, auahnusest, ebaõnnestumistest, armastuse haavadest, laste saamisest ja kõigest sellest vahvast ja valusast, mis noorusega kaasas käib. Ja sellised asjad juhtuvad igal pool ja igal ajal.
„Olgu jumal armuline süütalastele, kes alustavad oma elu! Noor inime, see on just nagu mägikits, külg ees peab ta ronima mööda elu püstloodis nõlvu, üles, üles, kõrgele, sinna, kust on vaade kogu maale, sinna, kus terendab viimane soolakas tarnatutt, kõige maitsvam kõikidest, sinna, kuhu pole roninud ühegi kitse jalg, maailm on kuri ja värviline: selle kurjuse võidavad nemad, uued inimesed, sest nemad jaksavad võidelda ja kui nemad enam ei jaksa, on nende kannule roninud järgmised põlved, järgmised lilitad ja adamid, oh, kas pole see maailm ikkagi targasti seatud…”
*
Mart Juur: Lugesin seda lugu huviga. On ju igas eestlases peidus poolakas: Juhan Liiv oli Poola kuningas, Bruno Oja poola näitleja. Meenusid veel Marek Piegus, Pan Kleksi akadeemia ja kapten Kloss. Otse loomulikult tulid meelde ka Poola piraatkassetid, millest suurem osa küll vist valmistati Tallinnas. Mõneti on kirjanik Mudlum samasugune piraat – ta võtab pundi lihtsaid poolakaid ja teeb nendega, mida ise tahab. Väga lõbus! 22. detsember 2024. Vana-Rääma
Tellimine:
Postituse kommentaarid (Atom)
Kommentaare ei ole:
Postita kommentaar